3v3 Tournaments       contact us       photos/ movies      soccer links        about us      scholarships

HOME     3v3 tournament calendar      sportsmanship       hotels       maps       rules     local activities      survey      sponsors/resources

 

GUEST PLAYERS

U Age Calculator

3v3 General Information

Contact Referee Assignor

WHY 3v3?

Challenge Sports Guarantee

 

 FULL SIDED TOURNAMENTS

 May 3/4 - Spring Challenge*

 Aug 30-Sept 1 -Beaches Labor Day Challenge*

 Oct 12/13 - Brevard Fall Challenge

 **FYSA Sanctioned

 

 ARCHIVAL 1988

 The first Challenge Tournament

 

 

 3v3 TOURNAMENTS

 Click for 3v3 Tournaments new !

 Click for 3v3 Calendar

 

 Aug 1-4 3v3 Nationals at Disney FL

 

 

 

See/Add League Scores

 

sign up sheet

Create a signup sheet

 

Atticus Printing

soccer uniforms and more

Official Challenge Sports

Soccer Store

 

 

Challenge Sports Official BALL

 

 

Supplier of Soccer Goals to Challenge Sports

 

Soccer Goals   Soccer Nets

 

 

AL GENCHI

Youth soccer coaching pioneer

 

 

 

 

PATCH FLASH

this will take time to load

  then watch!

 

Women's Premier Soccer Leauge

 

 

 

 Return to main page

Orlando 3v3 Super Challenge at Apopka

June 18, 2011

       All Games on Saturday        

Challenge Sports and the Kick-It 3v3 National Soccer Tour are pleased to continue the strategic partnership between the world’s two leading 3v3 soccer organizations for  events in Orlando, Tampa, South Florida, Jacksonville and Naples.   At the 3v3 Challenge Nationals, teams can qualify for Kick-it World Championships!

 

 

Click on the Links in this table to get details on anything you need to know about the Tournament

Entries

Schedules

Hotels 

Map to Fields 

Check-in

Forms and Info for Registered Teams

Rules 

Results

Nationals

 Comp v Rec  #10 here 3v3 FAQ

June 15 email to Teams

 

Schedules/Results

Click here if you have a question about Schedules

Results will be posted during the tournament

NOTE -  Check out the new feature on the schedules pages.  The Team Names at the top of each page are now links that lead to a page with the pool games for that team only plus all the bracket games for the division

WEATHER

It will be very hot on Saturday.  All players (everyone) should be sure to hydrate thoroughly  before and between games

There may be some rainstorms in the afternoon.  If there is severe weather we will suspend play and resume when the conditions are safe.

In the worst case scenario where we can not finish today, we can finish any remaining games on Sunday.

 

BOYS GIRLS
Under 6 Coed Under 10 Girls Comp
Under 7 Boys U8 Girls Under 10 Girls Rec
Under 08 Boys Open Under 11/12 Girls Comp
Under 09 Boys Under 12/13 Girls Rec
Under 10 Boys Comp * Under 13 Girls Comp
Under 11/12 Boys Comp Under 14/15 Girls Comp
Under 13 Boys Comp High School/Adult Comp Women
Under 13/14Boys Rec
Under 15/16 Boys Comp
Boys High School/adult **
  *Schedule correction made Thursday PM
  ** Schedule correction made Thursday 7 PM and Friday 6PM
Copyright 2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008 Challenge Sports, Inc.

 

 

 

 

 

 

 

Entries in Groups

ENTRIES

BOYS GIRLS
Under 6 Coed Under 10 Girls Comp
Under 7 Boys U8 Girls Under 9 Girls Comp U10 Girls Rec
Under 08 Boys Open Under 12 Girls Comp
Under 09 Boys Under 12/13 Girls Rec
Under 10 Boys Comp Under 13 Girls Comp
Under 11/12 Boys Comp Under 14/15 Girls Comp
Under 13 Boys Comp High School/Adult Comp Women
Under 13/14Boys Rec
Under 15/16 Boys Comp
Boys High School/adult
Copyright 2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008 Challenge Sports, Inc.

 

 

 

 

 

 
Age Gender Comp/Rec Team Name Club/City Coach
U06 BOYS/COED OPEN ISM Soccer Windermere Acevedo
U06 BOYS/COED OPEN Knights Ormond Beach Soccer Club Hayes
U06 BOYS/COED OPEN The Gladiators palm coast Moore
           
U06 BOYS/COED OPEN Kraze White Kraze Academy Rosenblum
U06 BOYS/COED OPEN Hurricanes FC Elite Duffy
U06 GIRLS OPEN Purple Devils Ormond Beach Dougherty
           
           
U07 BOYS/COED OPEN Apopka Fusion Apopka Gudino
U07 BOYS/COED OPEN Galaxy Premier Ponte Vedra Beach Hilbert
U07 BOYS/COED OPEN Lake Nona Eagles Orlando Jacobson
U07 BOYS/COED OPEN Lil' Dynamo Seminole Youth Rodriguez
           
U07 BOYS/COED OPEN Apk Gators Apopka Martinez
U07 BOYS/COED OPEN Ormond Beach Hawks Ormond Beach Soccer Beke
U07 BOYS/COED OPEN Osceola Explorers IRSA Crawford
           
U07 BOYS/COED OPEN Auburndale Beitar Jerusalem Auburndale Yakhin
U07 BOYS/COED OPEN SYS Force Seminole Youth Soccer Altenburg
U07 BOYS/COED OPEN Tiger Sharks Creeks Oliveira
           
U07 BOYS/COED OPEN Mo' Dynamo Seminole Youth Rodriguez
U07 BOYS/COED OPEN Rayados Clermont Testa
U07 BOYS/COED OPEN Gray Gorillas Maitland Friesl
           
U08 GIRLS OPEN Soccer Girlz Ormond Beach Dougherty
U08 GIRLS OPEN Lake Nona Cheetahs Orlando Jacobson
U08 GIRLS OPEN USBG First Coast Rojahn
           
           
U08 BOYS/COED OPEN Apopka Crew Rush Halliday
U08 BOYS/COED OPEN Arsenal Gunners WHYSA Sanchez
U08 BOYS/COED OPEN College Park Pirates Orlando Broadaway
U08 BOYS/COED OPEN St. Cloud Warriors St. Cloud Soccer Szuch
U08 BOYS/COED OPEN FPS Florida Premier Soccer Voyce
           
U08 BOYS/COED OPEN Florida Rush U8 Florida Rush SC Preusser
U08 BOYS/COED OPEN St. Johns Sonic St. Johns Fetyko
U08 BOYS/COED OPEN The Patriots St. Cloud Soccer Lavigne
           
U08 BOYS/COED OPEN Hurricanes FC Elite Duffy
U08 BOYS/COED OPEN Auburndale Adrenaline Auburndale Jack
U08 BOYS/COED OPEN Pumas United Orlando Araiza
           
           
U09 BOYS/COED COMP Yellow Cards Brandon Phipps
U09 BOYS/COED COMP Barca Davenport Dunstan
U09 BOYS/COED COMP GISA Piranhas Golden Isles Soccer Association Tubbs
           
U09 BOYS/COED COMP Lake Wales Fury Lake Wales Soccer Club Rojas
U09 BOYS/COED COMP Ormond Beach Fury Ormond Beach Soccer Club Iamarino
U09 BOYS/COED COMP pumas gou huff
           
U09 BOYS/COED COMP FC Florida U9 North FC Florida Jamai
U09 BOYS/COED COMP Stingrays Port Orange Soccer Club Kober
U09 BOYS/COED REC Auburndale Elite Auburndale Elite Register 
           
U09 BOYS/COED COMP Strikers Lakeland Shupsky
U09 BOYS/COED COMP Tampa Crew Fusion Futbol Moore
U09 BOYS/COED REC Frenzi Sanford Dorman 
           
           
U10 BOYS/COED COMP FC Santos ACYS Friesl
U10 BOYS/COED COMP FI Strikers Red CCSC Farnsworth
U10 BOYS/COED COMP Grizzlies U10 Ormond Beach Soccer Club Sweat
           
U10 BOYS/COED COMP Lakeland Heat Lakeland Dalton
U10 BOYS/COED COMP Hurricanes FC Elite Duffy
U10 BOYS/COED COMP FPS Florida Premier Soccer Voyce
           
           
U11 BOYS/COED COMP Footballers CFK Menning
U12 BOYS/COED COMP FC Florida FC Florida Pt St Lucie Rodriguez
U12 BOYS/COED COMP Orlando Futsal Sanford Konstantinov
U12 BOYS/COED COMP Red Devils FCA Bobbitt
U12 BOYS/COED COMP O'Bro's Clay County Soccer Club Lueck
           
           
U13 BOYS/COED COMP Everton West Pasco FC Arcidiacono
U13 BOYS/COED COMP fasternu gou huff
U13 BOYS/COED COMP That Team FCSA Middleton
U13 BOYS/COED COMP Fear Factor Hernando Bolling
           
           
U13 BOYS/COED REC Cross Trainers Celebration Church Hess
U13 BOYS/COED REC Kissimmee United FC Kissimmee Cortes Rodriguez
U13 BOYS/COED REC Strikers FSA Cubillos
U13 BOYS/COED REC Patriots Orlando Freedom Soccer Hansen
U14 BOYS/COED REC Micanopy Predators  Micanopy White
           
           
U15 BOYS/COED COMP Party Crashers CFK Gardner
U15 BOYS/COED COMP Excel Ponte Vedra SC Hurley
U16 BOYS/COED COMP Five Alarm Fire GOU Beachler
           
U15 BOYS/COED COMP CFFC Sanford Fouts
U15 BOYS/COED COMP Lightning Apopka Vankerschaever
U16 BOYS/COED COMP The G Team Kissimmee Molina
           
           
ADC BOYS/COED COMP Dirt Cup Orlando Coons
ADC BOYS/COED COMP Florida FC University of Florida Roberts
ADC BOYS/COED COMP Funnabangu seminole Ramos
ADC BOYS/COED COMP PSL United port saint lucie mishler
ADC BOYS/COED COMP That Team Fleming Island Moore
ADR BOYS/COED REC Dynamo Dads Orlando Rodriguez
ADR BOYS/COED REC Oodles of Noodles Longwood Attermann
           
ADC BOYS/COED COMP GetAtUsOnFIFA Brooksville Vitola
ADC BOYS/COED COMP Soccer Scrubs St Augustine O'brien
ADC BOYS/COED COMP #checkmyswag St Cloud Dodge
           
ADC BOYS/COED COMP Apopka FC Apopka Howard
ADC BOYS/COED COMP Showtime Stunnas Windermere Torres
U17 BOYS/COED COMP Fastboys Ponte Vedra Beach Knuth
           
Age Gender Comp/Rec TeamName Club/City Name
U06 GIRLS OPEN see U6 Boys/Coed    
           
U08 GIRLS OPEN See U7 Boys/Coed    
           
           
U09 GIRLS COMP Triple Threat White Rush Khouri
U10 GIRLS REC Blue Thunder Kissimmee Singleton
U10 GIRLS REC Pink Panthers WHYSA Moore
U10 GIRLS REC S.W.A.T. AYSC Bingham
           
           
U10 GIRLS COMP Cannons First Coast Soccer Association Ashman
U10 GIRLS COMP Dominators Maitland Soccer Club Diaz Granados
U10 GIRLS COMP FC Dynamites First Coast Bunn
U10 GIRLS COMP The Incredibles Maitland Dennis
U10 GIRLS COMP Triple Threat Blue Rush Khouri
           
U11 GIRLS COMP Goal Breakers Tampa Bay United Lue
U11 GIRLS COMP This Team (Salt Life) FCSA Middleton
U12 GIRLS COMP Lightning Tampa Bay United Hak
U12 GIRLS COMP Kool-Aid Misfits St. Johns King
U12 GIRLS COMP PGz Jupiter United Royal
U12 GIRLS COMP The Blaze Maitland Hale
U12 GIRLS COMP Rockettes Orlando Guazzaroni
U12 GIRLS COMP Melon Heads Tampa Bay United Huff
           
U12 GIRLS REC Auburndale Elite Auburndale Elite Register 
U12 GIRLS REC Splatters Striker Soccer Academy Tharp
U12 GIRLS REC Lady Liberty Orlando Freedom Soccer Hansen
U13 GIRLS REC Tigers CAA Zador
           
U13 GIRLS COMP FEAR Red FCA Telleysh
U13 GIRLS COMP Bad Girls FC America von Eschenbach
U13 GIRLS COMP Explosion (U12) First Coast McGee
U13 GIRLS COMP FPS Florida Premier Soccer Voyce
U13 GIRLS COMP Lady Terminators JAX Holstein
U13 GIRLS COMP PV Sharks Ponte Vedra Soccer Club Nichols
U13 GIRLS COMP Toxic 97-99 Greater Osceola United Jones
U13 GIRLS COMP C-Crush Cup Ohio/Lakeland Conway
           
U14 GIRLS COMP Freedom FSA Denton
U14 GIRLS COMP Natalie Yaw is Awesome Clay County Soccer Club Tavolieri
U14 GIRLS COMP Manasota Monsters Sarasota Einsmann
U15 GIRLS COMP Futbol Freaks Oviedo Policastro
U15 GIRLS COMP Look Ma, No Hands Longwood Teixeira
U15 GIRLS COMP TieDye4 CFK Farrell
           
U16 GIRLS COMP Menace Oviedo Keenan
U16 GIRLS COMP Team Creek Coconut Creek Palmar
U17 GIRLS COMP warriors florida coast fc McGee
U18 GIRLS COMP Florida Girls Independent Butler
U18 GIRLS REC Pandemonium Oviedo Blackwood
Adult OPEN GIRLS COMP Lady Vahonyas Port St. Lucie  Sinner
Adult OPEN GIRLS REC Thunder oviedo Ricker
           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email Sent to all Teams on June 16

Everyone at Challenge Sports is excited about a great Saturday of soccer and fun at the Orlando 3v3 SUPER Challenge at Apopka

 

The fields are in great shape.  The weather forecast calls for possible rain, but we have built in plenty of room in the schedule in case of delays.  In the very unlikely worst case scenario where we cannot complete all games on Saturday because of weather, we still have the field reserved for Sunday.  It will be very hot, so coaches are reminded to have everyone hydrate frequently during the weekend

 

For the convenience of entered teams, we are providing an advance look at the schedule.  This is the Final schedule, with no changes planned.  It is undergoing the final proof reading and checking for errors by our staff. Changes due to unforseen factors are always possible.

 

Teams are responsible for checking the schedules;

1)  as posted on our web site until Friday night

2) at team Check-in

3) at the Tournament Headquarters after each game during  the tournament

 

There was an unusually large o number of last minute Age and Comp/Rec changes  from teams as well as last minute  drop outs  over the last 24 hours.  All of these required last minute changes to the schedule plans and challenged our scheduling committee.

Click here to see the schedule http://score.challengesports.com/tournaments/orl11/results.html   The schedule will be official when checking is complete and it is posted on our web site  before 10PM tonight. 

Note the new feature added to our online schedules.  The team names at the top of the schedule pages are links that will take you to a schedule that shows only the pool games for your team plus all of the possible bracket games for your division

 

If you have any questions, you can send them to us by replying to this email.   We can not accept input by phone.

All teams will play at least 4 games.  In many Divisions, 3 will be pool games and at least 1 more will be played in bracket play or as a consolation match.

Please be sure to read the information we have posted on our web site for teams so that you will be prepared for a great day of soccer.

Review the information on the pages found through these links: 

 

Teams are encourage to visit the tournament web site Orlando 3v3 SUPER Challenge at Apopka  and read all the information we have posted there

Information about Check-in, Maps/Directions, Rules, Hotels and more can be found  on our web site

Team Juggling Challenge - Challenge Sports introduced the 3v3 team Juggling Challenge in Jacksonville in March.  This weekend we will continue qualifying teams  to compete at Nationals in July.  We will have an area set up for teams to try out the competition and attempt to qualify for the Juggling Challenge Championship to be held during the Challenge 3v3 National Championships on July 28-31 at ESPN Wide World of Sports.... check it out at the field and give it a try!  Click here for information about the 3v3 Team Juggling Challenge

 

 

Qualifying for Nationals

Qualifying for Nationals - The top 4 teams in each Division will qualify for the 2011 Challenge 3v3 National Championships July 28 - 31 at ESPN's Wide World of Sports .  Click here for more information about Nationals.  http://www.challengesports.com/Championship3v3/Index.htm 

 

We ask all teams to remember that this is intended to be a weekend of fun and to keep sportsmanship and fair play as a priority.

 

 

Regards and Good Luck,

The Team at Challenge Sports

Challenge Sports

www.ChallengeSports.com

 

 


 

 

U13 B C Fear Factor Bolling Bolling 0 0 3 2 0 0 5  
U13 B R Strikers Cubillos Cubillos 0 0 4 0 0 0 4  
U13 B R CROSS TRAINERS HESS HESS 0 2 4 0 0 0 6  
U13 B R Kissimmee United FC Cortes Rodriguez Cortes Rodriguez 0 0 0 1 3 2 6  
U13 B R Patriots Hansen Hansen 0 4 2 0 0 0 6  
U14 B R MICANOPY PREDATORS  WHITE PARKER  0 0 2 4 0 0 6  
U15 B C Party Crashers Gardner Gardner 0 0 1 1 3 0 5  
U15 B C Excel Hurley Hurley 0 0 0 3 1 0 4  
U15 B C Lightning VanKerschaever Vankerschaever 0 0 0 6 0 0 6  
U15 B C CFFC Fouts Fouts 0 0 0 2 2 0 4  
U16 B C Five Alarm Fire Beachler Beachler 0 0 1 1 1 3 6  
U16 B C The G Team Molina Molina 0 1 2 2 1 0 6  
U17 B C FASTBOYS KNUTH KNUTH 0 0 1 0 4 0 5  
ADC G C Lady Vahonyas 0 Sinner 0 0 2 4 0 0 6  
ADR G R Thunder Ricker Ricker 0 0 3 2 0 0 5  
U06 G R Purple Devils Dougherty Dougherty 4 0 0 0 0 0 4  
U08 G R USBG Rojahn Rojahn 0 5 0 0 0 0 5  
U08 G R Lake Nona Cheetahs Jacobson Jacobson 5 0 0 0 0 0 5  
U08 G R Soccer Girlz Dougherty Dougherty 0 4 0 0 0 0 4  
U09 G C Triple Threat White Khouri Khouri 0 3 2 0 0 0 5  
U10 G C The Incredibles Dennis Dennis 0 6 0 0 0 0 6  
U10 G C Dominators Diaz Granados Diaz Granados 0 5 0 0 0 0 5  
U10 G C Cannons Ashman Jabot 0 4 1 0 0 0 5  
U10 G C Triple Threat Blue Khouri Khouri 0 4 1 0 0 0 5  
U10 G C FC Dynamites Bunn Bunn 0 5 1 0 0 0 6  
U10 G R S.W.A.T. Bingham Bingham 0 5 1 0 0 0 6  
U10 G R Blue Thunder Singleton Singleton 4 2 0 0 0 0 6  
U10 G R Pink Panthers Moore Moore 1 5 0 0 0 0 6  
U11 G C Goal Breakers Lue Lue 5 0 0 0 0 0 5  
U11 G C This Team (Salt Life) Middleton Middleton 0 2 3 0 0 0 5  
U12 G C Lightning Hak Lue 2 1 0 0 0 0 3  
U12 G C Kool-Aid Misfits King Fanelli 0 1 4 1 0 0 6  
U12 G C The Blaze Hale Hale 0 0 6 0 0 0 6  
U12 G C PGz Royal Royal 0 0 5 1 0 0 6  
U12 G C Rockettes Guazzaroni Guazzaroni 0 0 4 1 0 0 5  
U12 G C Melon Heads Huff Patterson 0 2 4 0 0 0 6  
U12 G R Auburndale Elite Register  Register 0 2 4 0 0 0 6  
U12 G R Splatters Tharp Tharp 0 2 4 0 0 0 6  
U12 G R Lady Liberty Hansen Hansen 0 3 3 0 0 0 6  
U13 G C Lady Terminators Holstein Haizlip 0 0 5 0 0 0 5  
U13 G C Bad Girls 0 von Eschenbach 0 3 3 0 0 0 6  
U13 G C TOXIC 97-99 Jones Horn 0 0 1 5 0 0 6  
U13 G C Explosion (U12) McGee Boudreaux 0 0 1 5 0 0 6  
U13 G C FPS 0 Voyce 0 0 6 0 0 0 6  
U13 G C PV Sharks Nichols Grune 0 0 6 0 0 0 6  
U13 G C FEAR Red Telleysh Verkaik 0 2 3 1 0 0 6  
U13 G C Team C-Crush Conway Conway 0 0 4 2 0 0 6  
U13 G R Tigers Zador Zador 0 0 1 3 0 0 4  
U14 G C Natalie Yaw is Awesome Tavolieri Tavolieri 0 0 5 0 0 1 6  
U14 G C manasota monsters Einsmann EINSMANN 0 0 3 2 0 0 5  
U14 G C Freedom Denton Denton 0 0 5 1 0 0 6  
U15 G C Look Ma, No Hands Teixeira Teixeira 0 2 4 0 0 0 6  
U15 G C Futbol Freaks Policastro LeDuc 0 0 2 1 0 0 3  
U15 G C TieDye4 Farrell Farrell 0 0 6 0 0 0 6  
U16 G C Menace Keenan McGoun 0 0 4 0 0 0 4  
U17 G C warriors McGee McGee 0 0 4 2 0 0 6  
U17 G R Pandemonium Blackwood Lujan 0 0 4 2 0 0 6  
U18 G C Florida Girls Butler Butler 0 0 1 3 0 0 4  
U18 G R Team Creek Palmar Palmar 0 0 4 2 0 0 6